top of page

   Bago to średniej wielkości miasto położone około 90 km na północny-wschód od Yangon. Jedną z jego głównych atrakcji jest Shwemawdaw Pagoda, która jest najwyższą stupą w Myanmar. Mierzy ona 114m, a więc aż o 15m więcej od wspaniałej Shwedagon. Jak głosi legenda w jej wnętrzu schowany jest ząb i włosy Buddy. Przez lata stupa była wielokrotnie odbudowywana po niszczących ją trzęsieniach ziemi. Podczas trzęsienia w 1917 roku od budowli oderwał się ogromny fragment iglicy, który do dziś leży u jej podnóża.

Kolejną wspaniałą świątynią w Bago jest Mahazedi Pagoda, która pochodzi z  1560 roku i wybudowana została na polecenie króla o imieniu Bayinnaung. Budowla został zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1930 roku, a jej odbudowa zakończyła się dopiero w 1982 roku. Cechą charakterystyczną tej świątyni są wysokie, białe tarasy, które pełnią rolę podstawy dla złotej stupy.

Koniecznie trzeba odwiedzić również posąg leżącego Buddy w świątyni Shwethalyaung. Pomnik mierzy 56m długości i 18m wysokości co plasuje go na drugim miejscu pod względem wielkości na świecie.

Bago w dalszym ciągu jest jednym z najważniejszych ośrodków buddyzmu w kraju. Znajduje się tu kilka dużych klasztorów w których mieszka i uczy się wielu mnichów. Każdego ranka wyruszają oni na procesję zbierania datków, więc każdy kto wstanie o brzasku będzie miał wspaniałą okazję do obserwowania tego ciekawego zwyczaju. 

Zobacz też
bottom of page