top of page

   Świątynia Beng Mealea zlokalizowana jest 77km od Siem Reap, przy drodze prowadzącej do Koh Ker. W starożytności przecinały się tu szlaki łączące Angkor z Lingapurą (obecnie Koh Ker) oraz Angkor z świątynią Preah Khan Kampong Svay położoną 60km dalej na wschód. Tu także rozpoczynał się sztuczny kanał, prowadzący do jeziora Tonle Sap. Wykorzystywano go do transportu bloków piaskowca, potrzebnych do budowy świątyń Angkoru.

Styl architektoniczny, w jakim została wzniesiona świątynia Beng Mealea jest taki sam jak w Angkor Wat, co świadczy o tym, że budowla powstała w czasach panowania króla Surjawarmana II-go, w pierwszej połowie XII-go wieku. Świątynia stanowiła centralny punkt starożytnego miasta, które kiedyś otoczone było fosą o wymiarach 1025m na 875m i szerokości 45m. Podobnie jak większość khmerskich świątyń Beng Mealea zwrócona jest na wschód. Sama świątynia jest jedną z największych khmerskich budowli, a jej zewnętrzna galeria mierzy 181 na 152m. Całość składa się z trzech koncentrycznych galerii, które otaczają centralne sanktuarium. Galerie te połączone są zbudowanymi na planie krzyża portalami. W świątyni znaleźć można wspaniałe reliefy przedstawiające sceny z hinduskiej mitologii, np. „Ubijanie Morza Mleka”, czy „Narodziny boga Wisznu”.

Niestety na przestrzeni stuleci świątynia Beng Mealea uległa poważnym zniszczeniom a jej ruiny zarosła puszcza. Odosobnienie i fakt, że nie przeprowadzono tu jeszcze prac restauratorskich sprawia, że w świątyni panuje tajemnicza atmosfera i każdy kto zdecyduje się tu przyjechać, będzie miał szansę poczuć się jak odkrywca.

Zobacz też
bottom of page