top of page

  Miasto Koh Ker położone jest w północnej części Kambodży, w odległości około 120 km od Siem Reap. Jak wynika z inskrypcji znalezionych w różnych częściach kraju, w starożytności miasto nosiło nazwę Lingapura, co można przetłumaczyć jako „miasto lingamów”. Odnosiło się to zapewne do wielu symboli boga Śiwy (lingamów) odkrytych w pobliskich świątyniach. W pierwszej połowie X wieku, za panowania króla Dżajawarmana IV-go (928-941r.) oraz jego syna Harszawarmana II (942-944r.) miasto Lingapura było stolicą khmerskiego imperium. Do dzisiaj zachowało się wiele zabytków z tego okresu. Na obszarze 81 km² znaleziono ponad 180 świątyń, które przez stulecia zarosły dżunglą. Niestety lasy okalające świątynie skrywają jeszcze jedną, tym razem bardzo smutną „pamiątkę” z przeszłości. Miny jakie zakopali tu czerwoni khmerzy w latach 80-tych XX wieku cały czas bardzo boleśnie przypominają o krwawym terrorze Pol Pota. Ze względu na zagrożenie jakie stwarzają liczne niewybuchy turyści mogą zwiedzać tylko kilka świątyń starożytnego miasta. Jedną z nich jest świątynia Prasat Thom, wraz z charakterystyczną, siedmiostopniową piramidą Prang. Kompleks tych dwóch świątyń był najważniejszym sanktuarium w dawnej stolicy, a dzisiaj stanowi magnes przyciągający ciekawskich podróżników. 

Sanktuarium Prasat Thom wybudowane zostało na planie liniowym, a jego długość wynosi 800m. Na wschodnim krańcu struktury znajdują się dwie budowle zwane pałacami. Każdy z nich posiada cztery osobne „kapliczki”. Prawdopodobnie „pałace” te pełniły funkcję pomieszczeń do modlitwy oraz medytacji. Idąc na zachód, w odległości 185 metrów trafimy na ruiny zbudowanego z piaskowca pawilonu. Struktura ma kształt krzyża i wymiary 60x30 metrów, a zaraz za nią znajdują się dwie duże laterytowe wieże. 

Następnie trafimy na Prasat Krahom, caglaną wieżę, która pełni funkcję bramy do wewnętrznych świątyń. Okalający je mur ma wymiarach 328 na 151 metrów. Wewnątrz znajdują się dwa dziedzińce, wschodni i zachodni. Wschodni dziedziniec kryje otoczoną fosą świątynię Prasat Thom. Bardzo gęsto zabudowane sanktuarium kryje dwie "biblioteki" oraz 21 wież, w których kiedyś znajdowały się lingamy boga Śiwy.

Na zachodnim dziedzińcu natomiast, stoi ogromna piramida Prang, która była najważniejszą świątynią w królestwie Dżajawarmana IV-go. Bok podstawy piramidy mierzy 62m, natomiast jej wysokość to 36m. Kiedyś na szczycie było jeszcze sanktuarium, w którym znajdował się ogromny ponad czterometrowy lingam. Symbol witalności i płodności, a także odrodzenia i długowieczności. Oryginalnie na piramidę prowadziły bardzo strome schody, niestety obecnie są one w złym stanie i ta droga jest zamknięta. Na szczęście na szczyt można się dostać wchodząc po niedawno dobudowanych, drewnianych schodach. Warto to zrobić, gdyż z góry roztacza się wspaniały widok na okolicę.

Zobacz też
bottom of page