top of page

   Mandalay to drugie pod względem wielkości miasto w Myanmar. W 1857 roku założył je król Mindon aby wypełnić starą buddyjską przepowiednię „o złotym mieście u stup wzgórza Mandalay”. Miasto i jego okolice stanowią jeden z najważniejszych ośrodków religijno-kulturalnych w kraju. Znajduje się tu wiele buddyjskich klasztorów i świątyń. Najważniejszą z nich jest świątynia Mahamuni, w której mieści się złoty posąg siedzącego Buddy. Wyznawcy wierzą, że pochodzi on z czasów Siddharthy, który objął go siedmiokrotnie i w ten sposób tchnął w posąg moc życia. Po za świątynią Mahamuni w Mandalay trzeba odwiedzić drewniany klasztor Shwenandaw, świątynię Kuthodaw, oraz świątynię Kyauktawgyi. Watro też wspiąć się na wzgórze Mandalay, gdzie znajduje się wspaniałe sanktuarium, a widok jaki rozpościera się z góry na miasto i okolice zrekompensuje trudy wspinaczki. 

W niewielkiej odległości od Mandalay leżą trzy dawne stolice. Można je zwiedzić w ciągu jednego dnie przy pomocy motorikszy. Pierwszą z nich jest, zbudowane w 1782 r. przez króla Bodawpaję, miasteczko Amarapura. Zwiedzić tam można jeden z największych klasztorów buddyjskich w Myanmar, kilka świątyń oraz najdłuższy tekowy most na świecie zwany U Bein. 

Drugą z dawnych stolic jest Inwa. Miasteczko leży nad brzegiem rzeki Irawadi, około 25km od Mandalay. Watro się tam wybrać przede wszystkim ze względu na bardzo ciekawe świątynie, ale także z powodu rydwanów jakimi zwiedza się okolice. Przejażdżka takim powozem już sama w sobie jest nie lada atrakcją.

Trzecim z zabytkowych miasteczek jest Sagain. W latach  świetności, tj. od roku 1315 do 1364 miasto było stolicą Królestwa Sagain. Co prawda po przeniesieniu stolicy do Inwy Sagain straciło na znaczeniu, to jednak do dnia dzisiejszego miasteczko pozostało ważnym ośrodkiem buddyzmu w Myanmar, świadczą o tym liczne, tętniące życiem świątynie i klasztory.

Oprócz trzech dawnych stolic warto również wybrać się do oddalonej 11 km od Mandalay wioski Mingun.  Znajdują się tam ruiny nigdy nie dokończonej świątyni. Budowana w latach 1791-1812 Mingun Pagoda miała mieć niewyobrażalne w tamtych czasach 170 metrów wysokości i być największą stupą na świecie. Budowa została niestety przerwana z powodu trzęsienia ziemi, a uszkodzenia jakie w jego wyniku powstały uniemożliwiły dalsze prace. Dzisiaj ruina mierzy 50 metrów wysokości i robi ogromne wrażenie. Można sobie wyobrazić jaki byłby to kolos gdyby stupa została ukończona.

Zobacz też
bottom of page