top of page

  Miasto Yangon, znane też jako Rangun, jeszcze do 2005 roku było stolicą kraju. Dzisiaj nie pełni już tej funkcji, jednak w dalszym ciągu jest największym i najważniejszym ośrodkiem kulturalno-gospodarczym w Myanmar. Mimo sporej populacji (8 mln mieszkańców) miasto ma raczej spokojny, prowincjonalny charakter. Kolonialna zabudowa z czasów brytyjskich, liczne świątynie, jeziora, parki oraz przede wszystkim charakterystyczne uliczne herbaciarnie dodają temu miastu wiele czaru. 

Niewątpliwie najważniejszym zabytkiem Yangonu jest pokryta złotem stupa Shwedagon. Obok świątyni Mahamuni w Mandalaj oraz Złotej skały w Kyaiktiyo jest to jedno z najświętszych miejsc w kraju. Według legendy wewnątrz stupy przechowywanych jest 8 włosów z głowy Buddy. Stupa ma wysokość 99m, a obwód jej podstawy mierzy 433m. Całość pokryta jest warstwami czystego złota, szlachetnymi kamieniami i diamentami. Stupa otoczona jest dziesiątkami mniejszych stup i kapliczek. Cały kompleks robi niesamowite wrażenie. Koniecznie trzeba wybrać się tu w godzinach popołudniowo-wieczornych. Po zmroku stupa jest pięknie oświetlona co jeszcze dodaje jej uroku.

W mieście znajduje się również wiele mniejszych świątyń, co prawda nie tak okazałych jak Shwedagon Pagoda, lecz z całą pewnością godnych odwiedzin. Najpopularniejsze z nich to: Sule Pagoda, Botataung Pagoda, Maha Wizaya Pagoda czy Chaukhtatgy Pagoda, w której znajduje się posąg leżącego Buddy. Warto również wybrać się na spacer do parku nad jeziorem Kandawgyi, gdzie znajduje się imponująca replika łodzi królewskiej. 

Pozostały czas warto spędzić w licznych herbaciarniach, gdzie siedząc na małym plastikowym krzesełku można obserwować codzienne życie mieszkańców i chłonąć niesamowitą atmosferę tego miejsca.

Zobacz też
bottom of page